Technologie

Krótkofalówka, czyli ręczne radio

Rynek krótkofalarski dosłownie zalany jest ręcznymi radiami pracującymi w zakresach fal VHF i UKF. Obok modeli możemy także przebierać m.in. w cyfrowych systemach, które obsługują. Dzisiaj krótka refleksja na ten temat.

Funkcjonalność ręcznego radia jest ograniczona, a raczej ściśle powiązana z infrastrukturą krótkofalarską, która znajduje się w pobliżu. Wynika to przede wszystkim z tego, że ręczne radia posiadają stosunkowo niewielką moc, skrócone anteny oraz korzystają z częstotliwości i modulacji, która mocno uzależniona jest od propagacji fal radiowych. Słowem, gdybyśmy nie mieli dostępu do przemienników, umiejętności pracy przez satelity, a w pobliżu powiedzmy 50 km nie byłoby innych korespondentów, zabawa byłaby co najmniej „średnia”.

Dlatego kupując radio ręczne warto zastanowić się nad tym w jakim zakresie będziemy mogli je wykorzystać. Podstawą do dalszych rozważań jest odpowiedź na pytanie: Czy posiadasz licencję krótkofalarską? Zakładam, że tak. W innym przypadku możliwości legalnego wykorzystania radia stają się jeszcze bardziej ograniczone.

Jeżeli nie mamy na myśli konkretnego przeznaczenia i pomysłu warto sprawdzić jakie przemienniki zlokalizowane są w pobliżu. W tym celu polecamy zajrzeć na stronę przemienniki.net Przemienniki pozwalają nam na zwiększenie zasięgu naszego odbioru i nadawania. Dzięki nim możemy rozmawiać praktycznie z całą Polską np. za pomocą sieci FM LINK

Ręczne radio – analogowe, czy cyfrowe?

Odpowiedź może być prosta. Zazwyczaj cyfrowe radia oferują także pracę w modach analogowych. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest wyższa cena. Naszym zdaniem wybierając radio analogowe lub cyfrowe warto też wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • W modach analogowych pracuje większa grupa krótkofalowców niż w cyfrowych. Dlatego też przemienników analogowych jest zdecydowanie więcej niż cyfrowych.
  • W Polsce są przynajmniej trzy popularne system cyfrowe: DSTAR, Fusion, DMR. Każdy z tych systemów ma swoje przemienniki. Niektóre są wspólne, ale większość nie. Warto sprawdzić ich lokalizacje i zasięg.

Przed zakupem warto poświęcić chwilę czasu i przeanalizować swoje najczęstsze trasy po Polsce i świecie oraz sprawdzić, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej optymalne.

Radio ręczne doskonale może sprawdzić się podczas biwaków, wędrówek w góry, do lasu. Ustawiając częstotliwość PMR możemy pobawić się z dziećmi, usprawnić komunikację np. w dużym gospodarstwie, czy realizować ciekawe łączności ze szczytów górskich.

Praktyczne funkcje

Radia cyfrowe oferują nam bardzo dużo ciekawych funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że działanie wielu z nich zależy od możliwości przemiennika lub modelu radia, którym będzie posługiwał się nasz rozmówca. Niektóre z nich wykorzystamy w sposób bardzo ograniczony lub wcale.
Na pewno ciekawą możliwością radia jest komunikacja APRS i GPS. Dzięki tym funkcjom możemy raportować swoje położenie na mapie, wysyłać komunikaty, sprawdzać, czy w pobliżu nas jest jakaś inna stacja. To może być pomocne w sytuacjach kryzysowych/awaryjnych.
Ciekawą i potencjalnie praktyczną funkcją radia jest też repeater. Umożliwia ona retransmisje odebranego sygnału. Jest to funkcja identyczna do tej, którą wykorzystują przemienniki. Funkcja ta może się przydać w sytuacjach kryzysowych, w których nasze położenie jest korzystne do retransmisji sygnałów innych operatorów np. w górach lub w wysokim budynku. Może się też przydać w trudnych terenach np. podczas obozów harcerskich w lesie, gdzie jedna radiostacja z repeaterem będzie podłączona do anteny na wysokim maszcie. Tej funkcji nie można jednak nadużywać w Polsce, ponieważ na uruchomienie przemiennika radiowego potrzebne jest oddzielne zezwolenie. W sytuacjach kryzysowych może ona jednak uratować komuś życie.

Przykład uruchomienia takiego repeatera na paśmie 70cm i łączność na odległość 65 km.

Praktyczną funkcją jest też liczba jednocześnie odbieranych częstotliwości. Można powiedzieć, że standardem jest to, że radio potrafi słuchać jednocześnie dwóch częstotliwości. Na rynku dostępne są radia, które potrafią słuchać ich aż cztery. Jest to praktyczna funkcja, ponieważ możemy mieć „rękę na pulsie” jednocześnie na czterech kanałach.
Do tej pory najpopularniejsze były 5W radia ręczne. Jednak od jakiegoś czasu pojawiły się już opcje 8W i 10W. Warte rozwagi w połączeniu z oferowaną pojemnością baterii.

Markowe czy chińskie

Naszym zdaniem bardzo logiczne jest powiedzenie, że „o gustach się nie dyskutuje”. Jak jest sens przekonywania kogoś, kto lubi kolor czerwony, że zielony jest ładniejszy? Żaden. Dlatego też na pytanie, czy kupować radio markowe, czy chińskie nie odpowiemy. Naszym zdaniem nie warto też szukać odpowiedzi na forach, ponieważ jednoznacznej nigdzie nie znajdziemy. Najcenniejsze w tej decyzji będzie nasze własne doświadczenie i logika, którą się pokierujemy.