Technologie

Antena End Fed – mały test porównawczy z dipolem

Choć w Internecie można znaleźć sporo takich filmów jednak nie mogłem się oprzeć pokusie, aby nie zrobić swojego mini porównania. 

Antena End Fed

Długo nie mogłem się przekonać do tej konstrukcji. Tak, wiem. Jest bardzo popularna i zachwalana wśród krótkofalowców. Przeglądałem filmy, opinie i raczej nie z powodu, że brakuje mi anteny, lecz z czystej ciekawości.

Niewątpliwą zaletą tej anteny jest jej uniwersalność zawieszenia. Antena jest zasilana na końcu, więc tam, gdzie nie ma warunków na dłuższe konstrukcje z pewnością zdaje egzamin.

Dotarłem także do wielu artykułów na temat jej konstrukcji. Zdania jak zwykle są podzielone. Jedni preferują nawijanie transformatorów impedancji w stosunku 2:14, inni 3:21. Jedni piszą, że przeciwwaga lub uziemienie w tej mocno niesymetrycznej antenie jest wymagana inni twierdzą, że nie. Jak to w hobby. Tam, gdzie króluje amatorskie doświadczenie, trudno o jednoznaczną, naukową definicję. Myślę jednak, że to nie jest wada lecz zaleta.

Dla testu postanowiłem zrobić wersję skróconą z cewką wydłużającą na pasma 80/20/40/15m oraz z transformatorem o stosunku zwojów 2:14.

Może ten wypad trudno nazwać wiarygodnym testem, ale usłyszałem to, czego w gruncie rzeczy się spodziewałem.