Technologie

Maszt DX-WIRE – uwaga na wodę zimą

Masztów firmy DX-WIRE używam już od 8 lat. W tej chwili mam drugi maszt o długości 10m i symbolu GRP EXTRA DX-WIRE 10m. Wcześniej miałem maszt 12m.  Moim zdaniem to bardzo dobre maszty do wypraw terenowych dość odporne na zniszczenia i złamania. 

Przy wyborze masztu należy uważnie czytać opisy techniczne.
Na co warto zwrócić uwagę w zależności od zamiaru zastosowania?

Moim zdaniem najważniejsze są dwie sprawy: długość transportowa masztu oraz średnica jego najwyższych dwóch lub trzech elementów.

W zależności od tego, czy maszt chcemy używać przenosząc go w plecaku, lub przewozić w samochodzie będą nas interesowały dwie różne długości transportowe. Druga rzecz na jaką warto zwrócić uwagę to średnica dwóch lub trzech ostatnich elementów masztu.

Eksplozja zachwytu przy zakupie masztu 15m może być błędem. W takim przypadku trzeba mieć świadomość, że obsługa tej długości jest wymagająca.

Wysokie maszty mają bardzo cienkie najwyższe elementy. To uniemożliwia zawieszenie ciężkiej anteny np. drutowej. Ciężkiej ,czyli długiej. Maszt będzie Wam się wyginał i zanim go ustawicie z anteną to zajdzie słońce. Oczywiście bez odciągów przy maszcie np.12/15 m nie ma mowy. Jeżeli lubicie długo rozstawiać maszty…to nie mam uwag.

Jeżeli stawiacie na szybkie rozstawianie masztu i nie koniecznie z odciągami to kupując bardzo długi maszt i tak wyjmiecie z niego trzy ostatnie elementy, aby się kupy trzymał.

Warto też mieć w sobie odrobinę logiki. Maszt od długości 10m do przenoszenia w plecaku (długość transportowa ok. 67 cm)  też będzie miał bardzo cienkie ostatnie elementy. To wynika z optymalizacji długości transportowej…

Do czego doszedłem w swoim doświadczeniu?

Moim zdaniem…jeżeli już chcesz kupić maszt DX-WIRE lepiej kupić maszt 10m do wypraw terenowych o długości transportowej ok.. 134 cm i średnicy ostatniego elementu 18mm (10 m GRP EXTRA DX-WIRE)  nadający się raczej do przewożenia samochodem… Ten masz ma wystarczającą średnicę ostatnich elementów, aby zawiesić anteny drutowe na wysokości 10m.

Do typowych wypraw z plecakiem raczej użyłbym drzew w terenie.

Jeżeli macie zamiar wieszać na tych masztach anteny typu YAGI no to zawsze będzie trzeba wyjąć kilka ostatnich elementów i zamocować odciągi.

UWAGA: Maszty tego typu nie nadają się do stacjonarnej instalacji. Dlaczego ?

Woda… mimo najlepszych uszczelnień jakie zastosujesz zawsze do środka masztu dostanie się woda.
Jeżeli będzie to okres z temperaturą powyżej zera stopni to pół biedy –  tylko będzie śmierdziało zgnilizną. Jeżeli będzie to temperatura  zamarzania wody to wewnątrz masztu pojawi się lód, który zawsze spowoduje, że maszt samoczynnie się złoży. Dalej to kwestia szczęścia. Albo maszt się zniszczy, albo nie.