Technologie

Jak zostać krótkofalowcem?

W zasadzie odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i nie ma co zbytnio jej komplikować. Aby zostać krótkofalowcem, który ma prawo prowadzić transmisje na określonych częstotliwościach przeznaczonych dla radioamatorów musisz posiadać dwa dokumenty: Świadectwo operatora i Pozwolenie radiowe. Mówiąc skrótowo uzyskasz je zgłaszając się do delegatury UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) najbliższej Twojego miejsca zamieszkania w dniu egzaminu i zdając ten dość prosty egzamin. Po uzyskaniu Świadectwa operatora występujesz o Pozwolenie radiowe. To wszystko. Zdaj egzamin, a dopiero później zacznij się rozglądać.

Jak legalnie nadawać na określonych częstotliwościach bez licencji.

Najpopularniejsze wyjścia to:
Radio PMR (Private Mobile Radio w zakresie częstotliwości 446,0–446,2 MHz ). Wystarczy kupić legalną krótkofalówkę np. w markecie (legalna tzn. certyfikowana, o mocy nie większej niż 500mW (mili Watt) z fabrycznie zintegrowaną z urządzeniem anteną.
Radio CB daje nieco większe możliwości zabawy w eterze. Przede wszystkim możesz budować własne anteny, co znacznie może zwiększyć Twoje zasięgi radiowe. Możesz też pracować mocą 4W a z modulacją SSB do 12W.

Ja przygotować się do egzaminu i zostać krótkofalowcem

W Internecie funkcjonuje bardzo dobra strona egzaminKf.pl Na stronie oprócz treści czysto teoretycznej, która pomoże Ci w nauce, możesz poznać pytania egzaminacyjne oraz przejść przez wirtualny egzamin sprawdzający Twoją wiedzę. Na stronie na bieżąco aktualizowany jest kalendarz sesji egzaminacyjnych oraz wszystkich komunikatów w tym zakresie wydawanych przez UKE. Jest to więc miejsce, w którym kompleksowo możesz pozyskać całą wiedzę potrzebną do nauki i zdobycia niezbędnych pozwoleń.

Dobrą stroną jest też ta https://test.sp6dlv.pl/

Nasza sugestie

Jeżeli jesteś zdecydowany na to, aby zająć się tym hobby po prostu przygotuj się do testu i zdaj go. Nie szukaj zbyt wielu odpowiedzi na samym początku. Na pewno znajdziesz je w miarę swojego postępu w tym hobby.

Jeżeli masz wątpliwości, poszukaj w okolicy krótkofalowca, klubu i spotkaj się z ludźmi. Porozmawiaj, popytaj i podejmij decyzję o dalszych krokach.