Strona główna Krótkofalarskie pomysły i rozwiązania Zainteresowała mnie pewna antena

Zainteresowała mnie pewna antena

Kolega SP2ROB, który robi wiele różnych eksperymentów antenowych i nie tylko zainteresował mnie anteną HF20A.
Jest to antena nierezonansowa z falą bieżącą. Mam zamiar przyjrzeć się tej antenie, czyli wyszukać możliwie dużo informacji i testów z Internetu oraz przetestować ją osobiście.

Dlaczego właśnie ta
Ponieważ uwielbiam proste, niewymagające długiego rozkładania i w uniwersalne rozwiązania.
Nie zawsze te wymogi idą w parze ze skutecznością. No właśnie dlatego postanowiłem sprawdzić w praktyce tę antenę.

Motywacja
1. Antena jest szerokopasmowa (od. 1.5 do 30MHz). Nie wymaga strojenia i jest bardzo prosta w rozkładaniu. Taka antena w terenie to rewelacyjne rozwiązanie. Cichą (może mniej ważną) motywacją jest fakt, że nie zrobiłem jeszcze ani jednej łączności w paśmie 160 m.
Co chcę sprawdzić
1. Antena na pewno zadziała. Ponieważ jest to antena, która w swoim obwodzie ma rezystor, na którym część mocy (w zależności od częstotliwości pracy) jest rozpraszana jej skuteczność będzie różna. I to chcę sprawdzić. Jeżeli okaże się, że antena będzie skuteczna w łącznościach na odległość 100-2000 km w modulacji SSB z mocą max. 25W uznam ją jako doskonałą antenę do wypraw terenowych.
Jak chcę sprawdzić
1. W pierwszej kolejności sprawdzę antenę HF20A, którą można kupić w chinach. Tak..tak. Znam opinię i wiem, że Chińczycy wykorzystują do ich produkcji rezystory drutowe i słabej jakości rdzenie do transformatorów. Ale powoli. Na pewno jest wiele osób, które nie mają czasu lub możliwości budowania swoich anten. Więc sprawdzimy co warta jest chińska HF20A, a jeżeli okaże się, że jest mało warta to zrobimy swoją. Ponieważ przesyłka z Chin była darmowa, a antena kosztowała ok. 120 zł, postanowiłem ją zamówić i sprawdzić.
Na początek informacja
1. Antena w zależności od techniki zawieszenia i częstotliwości wykazuje się różną kierunkowością. To co mówią internety przedstawiam na rysunku i postaram się sprawdzić w praktyce.
Ok. Na dzisiaj to tyle i niewiele. Antena już przyszła, więc po jej rozłożeniu będę tutaj prezentował swoje obserwacje.b