Strona główna TopNews WEŹ RADIO NA SPACER

WEŹ RADIO NA SPACER

Krótkofalarstwo to super przygoda!

W tym hobby można odkryć inspirację do nauki i rozwoju własnych umiejętności, poznać ciekawych ludzi, poczuć tajemnicę niezależności, sentymentu, czy zew współzawodnictwa.

W krótkofalarstwie można odkrywać wiele obszarów i ciężko jest osiągnąć status, w którym powiesz sobie – „poznałem już wszystko… i co dalej?”

Krótkofalarstwem można bawić się w domu, poza domem, na jachcie, pod namiotem, w samochodzie, na szczytach gór i w parkach…a nawet w kosmosie.  Każdą z tych aktywności można poznawać oddzielnie i każdej towarzyszy mnóstwo emocji.

Krótkofalarstwo w terenie.  Nie jest to rzecz  prosta i oczywista jakby się wydawało. Trzeba wykazać się umiejętnością budowy skutecznych anten, które można schować do plecaka, zazwyczaj też przygotować terenowy posiłek, czy choćby kawę, która nie ostygnie po wyjściu z domu.
Zasilanie radia w terenie też jest niemałym wyzwaniem.
Lubisz wyzwania? Jest czym się zająć! Masz dwie opcje i obie są ciekawe: mieć satysfakcję, kiedy się uda lub szukać rozwiązań, kiedy się nie uda.
Chcesz, czy nie chcesz… w terenie walorem jest przyroda i aktywność fizyczna. Krótkofalowcy często nadają z parków krajobrazowych, czy szczytów gór. Dlaczego? Ponieważ kolejnym obszarem tego hobby są różnorakie programy dyplomowe,  o których z pewnością będziemy jeszcze wspominali na hamnews.pl

FIELD DAY AWARD 2022
To akcja dyplomowa krótkofalowców z południa Polski.
Akcje dyplomowe w krótkofalarstwie służą do tego, aby coś akcentować lub o czymś nie zapomnieć.
Są akcje historyczne, które przypominają o ważnych wydarzeniach i ludziach, akcje, które coś akcentują lub do czegoś zachęcają. Można powiedzieć, że jest to taka krótkofalarsko-akceptowalna reklama.

Krótkofalarska akcja dyplomowa to wysiłek pozyskania specjalnego znaku wywoławczego w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, który najczęściej jest znakiem bezpośrednio nawiązującym do wydarzenia. Krótkofalowcy, którzy organizują taką akcję dyplomową nawiązują łączność z innymi krótkofalowcami w Polsce i na świecie.
Na czym to polega? Na tym, że na określonych warunkach można zdobyć dyplom, który jest rozwinięciem krótkiej informacji nadanej w eterze lub poznać adres i odwiedzić stronę internetową, gdzie akcja jest szerzej opisana. Dzięki temu wielu ludzi w Polsce i na świecie o czymś się dowiaduje, o czymś pamięta lub do czegoś jest zachęcana.

No dobrze, 
oddajemy głos założycielom akcji dyplomowej FIELD DAY AWARD 2022

FIELD DAY AWARD 2022

Cześć,
wraz z trzema kolegami: Tomaszem (SP9TL), Dominiakiem(SQ9ORN) oraz Maćkiem (SP9RBL) spotykaliśmy się w terenie na łączności plenerowe (zwane dalej z ang. FIELD) w sezonie lato/jesień 2021. Testowaliśmy różne anteny, porównywaliśmy raporty z korespondentami i spędzaliśmy razem czas poznając się bliżej. Kilka filmów z tych spotkań można zobaczyć u Tomasza czy u Maćka na ich kanałach Youtube.com

Pod koniec 2021 r. wpadliśmy na pomysł akcji dyplomowej mającej za cel propagowanie pracy typu FIELD i pokazaniu innym kolegom, że jeśli nie mają warunków na antenę KF w miejscu zamieszkania (jak ja czy Maciek) to nic nie tracą! Mogą pracować FIELD niezależnie od pogody i osiągać ciekawe wyniki. Kontakt z naturą też jest nieocenionym walorem takich wypadów. Szczególnie, że wszyscy mieszkamy w Katowicach. Pomimo ,że jest to miasto przemysłowe ma wiele pięknych stref zielonych jak parki czy lasy. Jest gdzie wychodzić z tym radiem. Pogoda też nam nie straszna.

Wszyscy czterej pracujemy „za biurkami”. Wyjście z radiem w teren jest zawsze dodatkową okazją do przewietrzenia. Oczywiście staramy się nie ograniczać tylko do tego! Maciek biega w maratonach a zimą morsuje. Tomasz i Dominik są aktywnymi rowerzystami. Ja z córkami jeżdżę sporo na rolkach, zimą na łyżwach i staram się nie „zasiedzieć”.

Akcję nazwaliśmy FIELD DAY AWARD 2022.

Dyplom sporządził Tomasz, spisał także regulamin oraz zajął się tematem harmonogramu. Dlaczego tak po angielsku? Ano dlatego, że spodziewamy się sporego zainteresowania z zagranicy. Akcja ruszyła z początkiem stycznia pod znakiem HF9FIELD. Jest to główny znak naszej akcji. Według harmonogramu co miesiąc kolejny znak. Kolejne będą SN9FIELD oraz SP9FIELD.

Nasz log można śledzić na : https://logsp.pzk.org.pl/a/fda_2022/scores.php
Strona powstała dzięki uprzejmości Andrzeja SP8AB 🙂 -dzięki Andrzeju!

Oczywiście liczymy na dyskusje i porady w świecie mediów społecznościowych. Linki do Facebook i Instagram można znaleźć na naszym profilu www.qrz.com/db/HF9FIELD, który jest dwujęzyczny dla ułatwienia stacjom zagranicznym poznania naszej akcji. Znajduje się tam także regulamin.

Na naszym profilu Facebook-owym (www.facebook.com/HF9FIELD) publikujemy zapowiedzi oraz relacje z odbytych aktywacji. Wzbogacamy je o zdjęcia a także filmy-które profesjonalnie montuje kolega Maciek. Oczywiście wszystko dwujęzycznie PL/ENG.

Zapraszamy ! Weź radio na spacer i dołącz do nas!