Strona główna Krótkofalarskie pomysły i rozwiązania TyQsl loogbook z potencjałem

TyQsl loogbook z potencjałem

Programy do logowania łączności są dziennikami, gdzie radioamatorzy zapisują swoją aktywność w eterze. Jest wiele różnych rozwiązań, darmowych lub płatnych. Paleta wyboru jest naprawdę duża i każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

Dzisiaj przyglądamy się programowi pod nazwą TQsl (tysql.eu) autorstwa niemieckiego krótkofalowca Manuela – DO5TY

Program jest narzędziem Online i aby z niego korzystać należy być w zasięgu Internetu. Dostępne są wersje desktopowa oraz mobilna, która nie jest aplikacją, a bardziej responsywną stroną dobrze dopasowaną do każdej wielkości ekranu mobilnego.

Obecnie dostępne są wersje: płatna i bezpłatna. Ta druga nie jest zbyt kosztowna, bo została wyceniona na 12 EUR / rok.

Wersja, którą opisuję jest już wersją produkcyjną hostowaną w Niemczech. Obecnie program jest dość ubogi w funkcje, ale charakteryzuje go nowoczesny wygląd, funkcjonalność, czytelność i prostota. Takie cechy mają swoich zwolenników.

Ciekawostką jest to, że  na początku Manuel starał się zbudować program na własne potrzeby, który będzie zawierał to, czego brakuje mu w innych tego typu aplikacjach. Udostępnił swoją pracę kilku kolegom, a ci zachęcili go do tego, aby zaprezentować ją na forum międzynarodowym. Jak się domyślacie Manuel otrzymał wiele pozytywnych opinii, co zachęciło go do tego, aby program rozwijać dalej i udostępnić go wszystkim chętnym.

TyQsl można używać w różnych lokalizacjach, zapisując dane do jednego logu,  eksportować do formatu ADIF i wrzucać go to głównego programu logującego.  To niewątpliwie zaleta.

Dużym potencjałem w mojej opinii jest też to, ze autor jest bardzo zmotywowany do dalszego rozwoju programu, co z przyjemnością będę obserwował.