Strona główna TopNews SSTV – balonowy kalendarz

SSTV – balonowy kalendarz

Kalendarz transmisji SSTV w Polsce

Od listopada 2020 roku istnieje kalendarz transmisji SSTV możliwych do odbioru na terenie Polski. Sam pomysł na uruchomienie kalendarza pojawił się dość spontanicznie – w eterze w kwestii SSTV dzieje się dość dużo, jednak brakowało miejsca, które zbierało by wszystkie informacje o planowanych transmisjach.

To było impulsem do stworzenia kalendarza. Jak się okazało, domena www.sstv.pl była wolna, także lepszej trafić nie mogłem. Od razu po zakupie domeny została uruchomiona pierwsza wersja serwisu, w której znajdował się tylko i wyłącznie kalendarz. W teorii strona już spełniała swoje zadanie, jednak z biegiem czasu rozwijałem ją dodając nowe treści. 

Dzisiaj wchodząc na www.sstv.pl znajdziemy zarówno kalendarz jak i podstawowe informacje na temat SSTV oraz sposobu dekodowania obrazów.

Od początku skupiam się głównie na pasmach 2m i 70cm. Niejako jest to podyktowane dostępnością sprzętu – najtańsze radia wykorzystywane do odbioru transmisji dostępne są już w przedziale cenowym od 150 PLN do 400 PLN, co skutecznie pozwala wkroczyć w świat odbioru obrazów z eteru praktycznie każdemu.

W przypadku pasm 2m i 70cm transmisje możemy podzielić na dwa główne źródła. Jednym jest oczywiście Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), a drugim źródłem są balony stratosferyczne, wypuszczane przez Kolegów krótkofalowców.

Do odbioru transmisji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykorzystujemy odbiornik pracujący w paśmie 2m. Częstotliwość nasłuchu zawsze jest taka sama – 145.800MHz. W przypadku odbioru obrazu musimy oczywiście użyć dodatkowej aplikacji do dekodowania. Przykładowo: Robot36 – SSTV Image Decoder na Androida. Obrazy z ISS odbieramy w trybie PD120 (Menu – Select Mode – PD Modes – PD 120 Mode).

W przypadku odbioru transmisji z balonów stratosferycznych zazwyczaj wykorzystujemy odbiornik pracujący w paśmie 2m lub 70cm. Częstotliwość nasłuchu w zależności od organizatora (konkretna częstotliwość odbioru jest zawsze podana w kalendarzu).

Budując treść strony skupiłem się także na najpopularniejszych programach do dekodowania SSTV oraz przydatnych aplikacjach, jak chociażby ISS Detector, który pozwala nam śledzić ruch Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po blisko roku czasu funkcjonowania serwisu widać sens jego istnienia. W kalendarzu pojawiło się 41 wydarzeń związanych z SSTV, a sama strona została odwiedzona 4 tysiące razy.

Wielokrotnie Koledzy krótkofalowcy wykorzystali również formularz zgłoszeniowy do przesłania informacji o swoich transmisjach, a samo logo www.sstv.pl parę razy pojawiło się na transmitowanych obrazach, za co jestem bardzo wdzięczny bo to olbrzymie wsparcie i uznanie dla mojej oddolnej inicjatywy.

Tekst nadesłał Maciej SP3BKR
Adres strony kalendarza SSTV – www.sstv.pl