Strona główna Wiatrem po antenach Etna. Relacja z wyprawy radiowej

Etna. Relacja z wyprawy radiowej

Etna we wschodniej części Sycylii wznosi się 3340 metrów ponad poziomem morza i nad miastem Katanią. Jest to czynny wulkan, którego pierwsze aktywności datowane są na 1500 r p.n.e. Od tego czasu wulkan ok. 200 razy przypominał o swojej potędze. Ostatnia jego aktywność wystąpiła w 2019 roku.

Wulkan Etna jest atrakcją turystyczną u podnóża której działa całoroczne schronisko górskie. Trasa na szczyt jest dobrze oznakowana, często uczęszczana, a jej część można przebyć kolejką górską lub busami terenowymi. Na szczycie jednak panują dość srogie warunki. Wieje silny wiatr, panuje niska temperatura i często występuje zadymienie wulkaniczne.

Etna jest jednym z tysięcy szczytów oznaczonym w programie SOTA

Na jego szczycie zameldowały się tylko dwie wyprawy aktywacyjne w programie SOTA (Summits on the Air). Pierwszą z nich zorganizował miłośnik podróżowania z radiem Włoch RICCARDO IOZZIA (IZ1GDB), a drugą Polacy z klubu krótkofalarskiego SP6ZWR.

Uczestnicy:
Agata Nowicka – uczestnik
Michał Piotrowski SQ6MIK – operator.
Sławek Głowacki SP6SG – operator, relacja fotograficzna i wideo.
Tomasz Salwach SQ6QV – operator, relacja fotograficzna i wideo.
Włodek Tarnowski SQ6NLN – operator

Z radiem na Etnę

Do Katanii z Katowic można dotrzeć w 2h samolotem. Oczywiście należy doliczyć czas odpraw lotniczych i przejazdów. Uczestnicy oprócz wyprawy SOTA zaplanowali także zwiedzanie Sycylii.

Wyprawa radiowa ma to do siebie, że sprzętu nigdy nie za dużo i trudno wybrać ten najpotrzebniejszy. Tak było i tym razem. Podróż tanimi liniami lotniczymi wprowadza dodatkowo ograniczenia w postaci wagi bagażu. Najtrudniej było przebierać w akumulatorach, które ważą, a przecież nieprzemyślany ich wybór może zakończyć się porażką w zaliczeniu SOTA na takiej wysokości i w takich warunkach. W plecakach wylądowały ostatecznie 3 akumulatory 7Ah, radio Yaesu FT 857 oraz antena GP ¼ fali i maszt z włókna szklanego – wędka.

Wyprawa rozpoczęła się o godzinie 8:00 autobusem, który dojeżdża do kolejki linowej. Kolejką wjazd na 2500 m n.p.m. i dalej 500 m w górę terenowymi busami. Po przebyciu kolejnych 500 m i minięciu Torre del Filosofo o 12:30 rozpoczęła się praca w eterze.


Redakcji hamnews.pl udało się udokumentować aktywność wyprawy w eterze.

Do około 14:15 wyprawa przeprowadziła kilkadziesiąt łączności na 20m z mocą 40W. Chwilę po tym w ciągu ostatnich 15 minut zmienił się wiatr i zbocze krateru nie dawało już żadnej osłony. Wycieczka radiowa na Etnę zakończyła się sukcesem o godzinie 15:45 i tym samym jej członkowie przeszli do historii SOTA jako druga wyprawa na świecie nadająca ze szczytu aktywnego wulkanu Etna.

Serdeczne podziękowania dla Agata Nowicka za wsparcie całego przedsięwzięcia, Dolnośląski Oddział Terenowy PZK OT01, za udostępnienie części sprzętu.

Redakcja HamNews.pl dziękuje za nadesłany materiał
Opis wyprawy: Tomasz sq6qv
Zdjęcia: Tomasz Salwach sq6qv i Sławek Głowacki sp6sg