Strona główna TopNews PMR – ciekawe narzędzie i pomysł na rozpoczęcie przygody z radiem

PMR – ciekawe narzędzie i pomysł na rozpoczęcie przygody z radiem

Czy pasmo PMR w Polsce jest popularne? Spoglądając na wszelakie grupy w mediach społecznościowych, wydaje się że tak. I nie mam tu na myśli dźwigowych czy pracowników ochrony, którzy radośnie od 8:00 do 16:00 gaworzą na 446MHz…
Mam na myśli młodych, przyszłych adeptów krótkofalarstwa czy osoby zwyczajnie zainteresowane taką formą łączności. Z tego też powodu postanowiłem to jakoś uporządkować. Pracę nad serwisem zacząłem sam. Pomimo dość skromnej, aczkolwiek poukładanej wiedzy informatycznej, udało się stworzyć rozwiązanie dość przystępne. Działając zgodnie z zasadą “pracuj mądrze, a nie ciężko” zebrałem darmowe narzędzia, które po odpowiednim przystosowaniu udało się wykorzystać do stworzenia mapy użytkowników pasma PMR w Polsce.
Adres portalu: https://446mhz.pl/

Całość została oparta na darmowej mapie OpenStreetMap, która pozwala na dodawanie nowych użytkowników wraz z podstawowymi informacjami na temat godzinowej aktywności w eterze. Aby zebrać potrzebne dane potrzebowałem formularza, za pośrednictwem którego użytkownicy prześlą wymagane informacje. Początkowo wykorzystałem darmowy skrypt, który szybko został wyłączony z użycia – miał pewne ograniczenia odnośnie przepustowości danych. Programistą nie jestem, także z wyeliminowaniem przyczyny sobie nie poradziłem.
Zamiast wynajdywać przysłowiowe koło na nowo, postanowiłem sięgnąć po znane rozwiązanie – formularze Google. To okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ nie dość, że miałem wszystkie potrzebne dane, to dodatkowo mam statystyki, które pomagają zrozumieć zachowania naszych użytkowników. Wiem, które kanały cieszą się największą popularnością, znam najczęściej wykorzystywane na pracę w eterze godziny.

Od strony technicznej serwis był gotowy do uruchomienia, jednak każda osoba dodana na mapę jest weryfikowana, także sam proces jest dość żmudny. Dla jednej osoby oznaczałoby to kilka godzin dziennie przed monitorem. Na szczęście udało mi się otoczyć osobami, które uwierzyły w ten projekt tak samo mocno jak ja i obecnie, w pięcioosobowym składzie tworzymy wspólnie 446MHz.pl. W naszym składzie mamy zarówno osoby z licencjami, jak i bez. Są też tacy, którzy niebawem przystąpią do egzaminu. Oczywiście sam fakt posiadania licencji na paśmie PMR nic nie oznacza, ale jednak pokazuje, że pomimo “szerszych” możliwości ciągle wracamy do PMR, gdzie zapominamy o znakach.

Od momentu uruchomienia serwisu dodaliśmy już przeszło 450 “stacji” – celowo w cudzysłowie, ponieważ to ciągle pasmo obywatelskie, jednak doskonale wiemy, że przynajmniej dla części użytkowników PMR jest wstępem do świata krótkofalarstwa. Co ciekawe, zgłosiło się do nas kilka osób z Czech. Mamy także użytkowników ze Słowacji, Norwegii czy… Estonii.

Odbiór naszego projektu spotkał się dużym uznaniem, także wsłuchując się w głosy użytkowników dodaliśmy, wydawałoby się, że relikt przeszłości, czyli czat. Za jego pomocą użytkownicy mogą umawiać się na swoje PMR’owe DX’y! 🙂 To dość budujące, jak czytamy, że ludzie się umawiają, szukają wysokich miejsc w swojej okolicy, żeby z 500mW nawiązać łączność i bić swoje kolejne “rekordy” w odległości.

Prace nad serwisem ciągle trwają, a największą naszą inspiracją jest bliźniaczy, istniejący od lat czeski serwis http://www.cbpmr.cz/. Naśladując południowych sąsiadów chcemy zaktywizować w najbliższym czasie użytkowników PMR i zachęcić do udziału w zawodach! Na razie wszystko jest w formie planowania, także o szczegółach zapewne będziemy informować bliżej terminu.

Chcemy także mocno promować kanał górski, jednak tutaj zaczniemy od zweryfikowania nasłuchu 3.14 PMR przez wszystkie stacje GOPR oraz TOPR. W momencie gdy zbierzemy niezbędne informacje, zaczniemy kampanię informacyjną.

Wierzymy, że część z licencjonowanych kolegów gdzieś w swoich zbiorach ma poczciwą, starą PMR’kę, także zachęcamy do dołączenia do społeczności!

Portal dostępny pod adresem: https://446mhz.pl/