Osobom, które trafiły na HAMNEWS po raz pierwszy wyjaśnię, że strona ta poświęcona jest ruchowi, którym interesuje się 2,6 mln ludzi (to są tylko licencjonowani krótkofalowcy) na całym świecie – krótkofalarstwu. Moja definicja tego hobby? Krótkofalarstwo jest przygodą, która polega na wysyłaniu fal radiowych w nieznany eter, dzięki czemu możemy poznać różnych ludzi na całym świecie, ciekawe historie i wspaniałe miejsca.
Często spotykam się z pytaniem? Czy nie lepiej wejść do Internetu i zobaczyć zdjęcia? Czy nie lepiej uruchomić Skypa lub telefon i porozmawiać z kimś?
Krótkofalarstwo porównuję do „elektromagnetycznej mapy wyobraźni”. Prawie zawsze moja odpowiedź na takie pytania brzmi – Nie. Dlaczego? Ponieważ w moim przekonaniu podstawową zaletą fal radiowych i krótkofalarstwa jest konieczność uruchamiania własnej wyobraźni, konieczność dociekania, szukania informacji, zgłębiania tematów. Nigdy nie wiemy z kim się połączymy, kogo spotkamy, kim on jest i gdzie mieszka. Do takich informacji musimy dotrzeć sami, o ile zechcemy. W tej przestrzeni radiowej nie ma uprzedzeń, ocen, zbytniego krytykanctwa i polityki. To jest miejsce i ludzie, to jest to, co mi odpowiada, pozwala odpocząć i rozwijać wyobraźnię. Myślę, że krótkofalarstwo może być ciekawą alternatywą dla rzeczywistości, w której panuje natłok wiadomości, bezrefleksyjna ich konsumpcja, konieczność oceniania, bycia najlepszym, najpiękniejszym, najbogatszym itd..
Zajmijmy się jednym z fragmentów tej „elektromagnetycznej mapy wyobraźni” – programami dyplomowymi.
Programy dyplomowe w krótkofalarstwie są pewną formą kolekcjonerstwa. Pewną formą, ponieważ dotyczą zarówno miejsc jak i ludzi, historii, różnego typu wydarzeń. Jedne z nich polegają na kolekcjonowaniu punktów, inne na kolekcjonowaniu miejsc aktywności stacji krótkofalarskich, a jeszcze inne na zwróceniu uwagi np. na historyczne, bitwy, wydarzenia, imprezy okolicznościowe itd…
Dzisiaj chciałem poświęcić chwilę na program który funkcjonuje pod nazwą PGA – jak możemy przeczytać na stronie organizatorów ten skrót oznacza Polish Gmina Awards. W programie tym występują dwa rodzaje aktywności – Aktywator i Łowca. Wszystkim gminom w Polsce zostały nadane unikalne numery. Aktywatorzy udają się ze swoimi radiostacjami do gmin i stamtąd nadają (aktywacja gminy), a Łowcy, gdy nawiążą łączność z Aktywatorem dodają do swojej kolekcji kolejną gminę. Celem dla Łowcy jest zdobycie jak największej liczby gmin, a dla Aktywatora jak największa liczba gmin, które aktywował. (jak rozpocząć przygodę z programem PGA znajdziecie w tym miejscu).
No i tutaj przechodzimy do sedna sprawy. Często nawiązuję łączności z entuzjastą tego programu i propagatorem – Markiem SQ5GLB. Jest doskonale zorganizowany, ma swój charakter i styl prowadzenia aktywacji. Wielu krótkofalowców zna i docenia aktywność Marka. Poświęciłem więc trochę czasu, aby zobaczyć (tak..tak…zobaczyć), gdzie był Marek. Kiedy skończyłem robić analizy i moim oczom ukazała się mapa jego aktywacji, opadła mi szczęka. Marek był prawie wszędzie!!! Nie wiem ile czasu
i środków na to poświęcił, ale mapa naprawdę robi wrażenie. Marek zwiedził prawie całą Polskę gmina po gminie, a wielu ludzi razem z nim – w eterze. Zresztą. Zobaczcie sami aktywności Marka SQ5GLB na mapie Polski.
Dla ciekawskich: jeżeli znajdziecie na mapie aktywację i punkt Naruszewo oraz klikniecie na niego poznacie Marka 🙂