Strona główna Ciekawi ludzie, miejsca, organizacje Jak zwiedzić Polskę gmina po gminie, czyli krótkofalarskie programy dyplomowe

Jak zwiedzić Polskę gmina po gminie, czyli krótkofalarskie programy dyplomowe

Osobom, które trafiły na HAMNEWS po raz pierwszy wyjaśnię, że strona ta poświęcona jest ruchowi, którym interesuje się 2,6 mln ludzi (to są tylko licencjonowani krótkofalowcy) na całym świecie – krótkofalarstwu. Moja definicja tego hobby? Krótkofalarstwo jest przygodą, która polega na wysyłaniu fal radiowych w nieznany eter, dzięki czemu możemy poznać różnych ludzi na całym świecie, ciekawe historie i wspaniałe miejsca.

Często spotykam się z pytaniem? Czy nie lepiej wejść do Internetu i zobaczyć zdjęcia? Czy nie lepiej uruchomić Skypa lub telefon i porozmawiać z kimś?

Krótkofalarstwo porównuję do „elektromagnetycznej mapy wyobraźni”. Prawie zawsze moja odpowiedź na takie pytania brzmi – Nie. Dlaczego? Ponieważ w moim przekonaniu podstawową zaletą fal radiowych i krótkofalarstwa jest konieczność uruchamiania własnej wyobraźni, konieczność dociekania, szukania informacji, zgłębiania tematów. Nigdy nie wiemy z kim się połączymy, kogo spotkamy, kim on jest i gdzie mieszka. Do takich informacji musimy dotrzeć sami, o ile zechcemy. W tej przestrzeni radiowej nie ma uprzedzeń, ocen, zbytniego krytykanctwa i polityki. To jest miejsce i ludzie, to jest to,  co mi odpowiada,  pozwala odpocząć i rozwijać wyobraźnię.  Myślę, że krótkofalarstwo może być ciekawą alternatywą dla rzeczywistości, w której panuje natłok wiadomości, bezrefleksyjna ich konsumpcja, konieczność oceniania, bycia najlepszym, najpiękniejszym, najbogatszym itd..

Zajmijmy się jednym z fragmentów tej „elektromagnetycznej  mapy wyobraźni” – programami dyplomowymi.

Programy dyplomowe w krótkofalarstwie są pewną formą kolekcjonerstwa. Pewną formą, ponieważ dotyczą zarówno miejsc jak i ludzi, historii, różnego typu wydarzeń. Jedne z nich polegają na kolekcjonowaniu punktów, inne na kolekcjonowaniu miejsc aktywności stacji krótkofalarskich, a jeszcze inne na zwróceniu uwagi np. na historyczne, bitwy, wydarzenia,  imprezy okolicznościowe itd…

Dzisiaj chciałem poświęcić chwilę na program który funkcjonuje pod nazwą PGA – jak możemy przeczytać  na stronie organizatorów ten skrót oznacza Polish Gmina Awards. W programie tym występują dwa rodzaje aktywności – Aktywator i Łowca.  Wszystkim gminom w Polsce zostały nadane unikalne numery. Aktywatorzy udają się ze swoimi radiostacjami do gmin i stamtąd nadają (aktywacja gminy), a Łowcy, gdy nawiążą łączność z Aktywatorem dodają do swojej kolekcji kolejną gminę.  Celem dla Łowcy jest zdobycie jak największej liczby gmin, a dla Aktywatora jak największa liczba gmin, które aktywował. (jak rozpocząć przygodę z programem PGA znajdziecie w tym miejscu).

No i tutaj przechodzimy do sedna sprawy. Często nawiązuję łączności z  entuzjastą tego programu i propagatorem – Markiem SQ5GLB. Jest doskonale zorganizowany, ma swój charakter i styl prowadzenia aktywacji. Wielu krótkofalowców zna i docenia aktywność Marka. Poświęciłem więc trochę czasu, aby zobaczyć (tak..tak…zobaczyć), gdzie był Marek. Kiedy skończyłem robić analizy i moim oczom ukazała się mapa jego aktywacji, opadła mi szczęka. Marek był prawie wszędzie!!! Nie wiem ile czasu
i środków na to poświęcił, ale mapa naprawdę robi wrażenie. Marek zwiedził prawie całą Polskę gmina po gminie, a wielu ludzi razem z nim – w eterze.  Zresztą. Zobaczcie sami aktywności Marka SQ5GLB na mapie Polski.
Dla ciekawskich: jeżeli znajdziecie na mapie aktywację i punkt Naruszewo oraz klikniecie na niego poznacie Marka 🙂

Link do dużej mapy