Strona główna Zapach cyny HF20A cz.1

HF20A cz.1

Zaczynamy obserwację anteny HF20A. Niektórych drzwi nie będziemy wyważali skoro ktoś już dokonał pewnych obserwacji czy pomiarów tej anteny lub jej poszczególnych elementów. Zacznijmy więc od rezystora. Powinien być nieindukcyjny, aby nie generował rezonansów. Chińskie rączki dokładają do tej anteny rezystor drutowy, więc niekoniecznie najlepszy na świecie jakiego można użyć.

Ale tak po kolei…

W antenie HF20A, która sprzedawana jest w wersji chińskiej znajdziemy:
1 odcinek przewodu 1 mm o długości 19,5m
2 odcinki przewodu 1mm o długości ok. 1.5m.
3. Rezystor drutowy 500 Ohm
4. Transformator UNUN 9:1

Na rosyjskim kanale Radio bushkrafting znalazłem prosty eksperyment, gdzie autor sprawdził parametry chińskiego UNUNa podłączając do niego kolejno rezystor (nazwijmy go firmowym) firmowy, który jest sprzedawany z anteną, oraz dokonał porównania z rezystorem bezindukcyjnym. Pozwoliłem sobie zrobić zrzut tabeli, która przedstawia wyniki pomiarów.
Z lewej strony tabeli przedstawiony jest pomiar z rezystorem drutowym, który jest sprzedawany z anteną, natomiast z prawej strony z rezystorem bezindukcyjnym.

Rezultat tych pomiarów jest bardzo ciekawy. Po pierwsze – wskazuje, ze unun daje radę oraz, że rezystor drutowy jest słaby. No ale, czy od razu go wyrzucać? Porównamy, zobaczymy.


Do porównania kupiłem rezystor 500 Ohm 50W oraz radiator i zrobiłem swoją wersję bezindukcyjną, aby porównać oba rezystory.

Rezystor bezidukcyjny 500 Ohm o mocy 50W z izolowaną obudową oraz wąski radiator, którego użyłem można kupić w tym sklepie

Wartość rezystora może być różna i zależna jest od tego, jakiego tranformatora impedancji użyjemy. Przy 9:1 wartość ta nie powinna przekraczać 500 Ohm. I z tego co znalazłem w internetach wartość ta jest krytyczna.

Gdyby ktoś chciał zwiększyć moc rezystorów 500Ohm z 50W np. do 100W można połączyć: równolegle 2 rezystory 1K 50W lub szeregowo dwa rezystory  250 Ohm 50W.  Trzeba pamiętać, że przy niższych częstotliwościach (im wyższa częstotliwość tym mniej ciepła w rezystorze) więcej mocy przesyłanej do anteny będzie  tracona w postaci ciepła na rezystorze, a co się z tym wiąże jego moc musi być odpowiednia do planowanej mocy nadawania.  Same rezystory też mają swoje fochy zależne od temperatury. Np, ten który ja mam jest 50W ale w warunkach pracy, gdzie rezystor połączony jest z radiatorem przy pomocy pasty termoprzewodzącej a temperatura jest nie wyższa niź 25 st. Warto więc mieć trochę zapasu.


Poniżej zdjęcie UNUNa 9:1, który jest dołączany do anteny przez chińskich sprzedawców.
W prawdzie nie mam pojęcia jakiego rdzenia użyto, ale technicznie nie wygląda to źle.

A to jest chiński rezystor drutowy dużej mocy, który jest dołączany do anteny. Te niebieskie opaski to już moja modyfikacja.

Dołączam też film z YT autora kanału