Strona główna News Czas na realne wsparcie społeczeństwa

Czas na realne wsparcie społeczeństwa

Myślę, że przed nami krótkofalowcami pojawia się duże wyzwanie.  Może to czas, kiedy lubiane przez nas słowo „służba” trzeba przekuć w realne zachowanie.

Obecna sytuacja powoduje dużą niestabilność w zachowaniu ludzi na całym świecie. Dzisiaj z dnia na dzień ktoś zostaje milionerem lub osobą na pierwszej linii frontu pomocy humanitarnej.

Ludzie zaczynają się bać, gromadzić zapasy i bardziej szczegółowo analizować treść newsów z całego świata.

Także w naszym hobby zapewne wielu z Was widzi wzmożony ruch w obszarze EmCom i innych.

Analizując statystyki strony HamNews.pl z ostatnich dni widać, że ludzie zaczynają interesować się łącznością. Łatwo domyśleć się, że chodzi łączność kryzysową, ale nie tylko. 

Kilka artykułów, które w ostatnich dniach biją rekordy odsłon

  1. Jak zostać krótkofalowcem
  2. PMR, ciekawe narzędzie do rozpoczęcia przygody z radiem (zarówno artykuł jak i film na YT)
  3. Krótkofalarska łączność kryzysowa EmCom
  4. Krótkofalarskie pytania i odpowiedzi

W Internecie jest  mnóstwo relacji z nasłuchów łączności wojsk na linii frontu, różne media publikują poradniki na temat tego w co należy zaopatrzyć się w czasach kryzysu. Z portali aukcyjnych znikają krótkofalówki dla dzieci, które zapewne w wielu przypadkach traktowane są jako zastępcza łączność kryzysowa.

Co mogą zrobić krótkofalowcy – czas na realne zachowanie

Powinniśmy maksymalnie otworzyć się na pytania ludzi. Zarówno tych, którzy chcą zostać krótkofalowcami pod wpływem różnych emocji, jak i tych, którzy szukają choćby banalnych informacji na temat tego, jakie radio kupić, aby zapewnić rodzinie łączność kryzysową. 

Zadanie nie jest proste

Realne zachowanie to czas, kiedy należy:

  1. Porzucić odruch poczucia przewagi nad innymi w zakresie wiedzy technicznej i służyć często banalną, a z pewnością najprostszą pomocą merytoryczną w zakresie łączności amatorskiej
  2. Tworzyć i publikować jak najwięcej artykułów napisanych prostym językiem i zrozumiałych dla ludzi, aby mogli uzyskać przydatną wiedzę na temat łączności i byli w stanie uniknąć nieuczciwości handlarzy, którzy często wykorzystujących sytuację i panikę.
  3. Publikować jak najwięcej informacji na otwartych stronach www, do których dostęp może mieć więcej osób niż do zamkniętych grup FB
  4. Dbać o SEO publikowanych treści, aby treść dotarła do jak najszerszego grona szukających informacji.
  5. Zaangażować się indywidualnie w pomoc merytoryczną, a w drugiej kolejności odsyłać do klubów krótkofalarskich.

To jest zapewne jedna z wielu możliwości, którą my jako krótkofalowcy możemy wnieść do społeczności w tych dziwnych i niezrozumiałych czasach.