Strona główna News 65 tysięcy hektarów kontaktu z naturą

65 tysięcy hektarów kontaktu z naturą

Całymi dniami mogę oglądać filmy na YT, gdzie ludzie z różnych krajów Europy i całego Świata legalnie i w głuszy mogą rozbijać małe obozy i cieszyć się prawdziwym obrazem natury.

Ubolewałem i ubolewam też nad artykułami, gdzie pismacy ekscytując się niemal jak napadem stulecia na bank opisują przyłapanych „na gorącym uczynku przebywania w lesie”  i wywalanych z niego bushcrafterów.  Sam też zostałem wywalony z lasu ponieważ leśnik nie rozumiał co robię siedząc na ziemi w krzakach z radiem.  Nie paliłem papierosów, ogniska i nie robiłem nic, co mogłoby zagrozić komukolwiek. Muszę przyznać, że nie wiedziałem jak asertywnie powiedzieć NIE.

Czy mam prawo rozkładać sprzęt krótkofalarski w lesie? Nie miałem dobrej i merytorycznie przygotowanej odpowiedzi. Licencja nie oznacza,że mogę pracować z radiem wszędzie…Nie jestem też doktorem prawa. Nie…to nie…złożyłem sprzęt i zacząłem wdychać powietrze – zgodnie z przepisami.

Wreszcie spełniło się moje marzenie…może wkrótce będzie można legalnie przenocować i ponadawać z głuszy. Pobyć z przyrodą bez zasięgu komórki i prądu z gniazdka…:) tak naprawdę…? Z panelami słonecznymi i WinLinkiem, bo inaczej się nie da? To takie moje marzenie krótkofalarskie:)

Jak się okazuje społeczność Bushcrafterów i nie tylko postanowiła rozwalić system.
Rozwalić w dobrym słowa tego znaczeniu. Swoją determinacją doprowadzili do tego, że…

„…Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Pilotażowy program ruszy w kilkunastu regionach Polski już 21 listopada. – Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych…”

Oczywiście nie tylko Oni będą mogli korzystać z miejsc, które nie są standardowymi parkingami leśnymi. Myślę, że (dzięki Nim) będzie mogła z tej możliwości korzystać każda osoba, która kocha przyrodę. Jak napisały Lasy Państwowe jest to projekt pilotażowy, bowiem bardzo ważne jest to, jak ludzie zachowają się w dziczy. Czy nie zdziczeją, nie podpalą i nie zaśmiecą.

Myślę, że jak ta piękna informacja się rozejdzie, pomysł będzie musiał bardzo szybko się rozwijać.

Dla mnie i w moim przekonaniu to czas chwały dla Bushcrafterów

Myślę, że warto być bardzo w pobliżu – wspierać ich i w ramach możliwości dołączać do tego pomysłu merytorycznie.

Link do pełnego komunikatu Lasów Państwowych. TUTAJ

Aby znaleźć miejsca pilotażowe należy skorzystać z Banku Danych o Lasach (LINK). Następnie w prawym dolnym rogu ekranu klikamy MAPY BDL i wybieramy Mapę Zagospodarowania Turystycznego. Następnie mamy mnóstwo opcji turystycznych, które możemy wyświetlać na mapach. Aby znaleźć miejsca pilotażowe zaznaczamy Obszary pilotażowe bushcraft-surwiwal